-
Proces sprzedaży udziałów
Faza 1 | Przygotowanie Spółki do procesu
W pierwszej kolejności definiujemy i precyzyjnie opisujemy te walory Spółki, które decydują, że inwestor będzie w stanie zaoferować najlepszą cenę. W tym celu przygotowujemy pakiet dokumentów transakcyjnych obejmujący memorandum informacyjne, model prognoz finansowych, wycenę wartości Spółki. Opracowane przez nas dokumenty mają wysoki poziom profesjonalny i są wysoko oceniane przez inwestorów. Pomagają one potencjalnemu inwestorowi przeprowadzić analizę spółki i przygotować ofertę wstępną. Tylko rzetelne przygotowanie spółki do sprzedaży pozwala przejść przez trudny proces negocjacji i uzyskać najlepszą możliwą cenę.
Faza 2 | Nawiązanie kontaktów z Inwestorami
W następnym etapie rozpoczynamy poszukiwanie potencjalnych nabywców. Identyfikujemy te firmy, instytucje finansowe i grupy kapitałowe, których wielkość, zasoby finansowe, dotychczasowa działalność na rynku przejęć oraz dopasowanie strategiczne dają wysokie prawdopodobieństwo zainteresowania nabyciem spółki naszego Klienta. Poszukiwania prowadzimy w kraju i za granicą. W tym celu wykorzystujemy własne kontakty jak również szereg profesjonalnych narzędzi takich takie jak ISI Emerging Markets®. Na krajowym rynku inwestorskim posiadamy długoletnie i bliskie relacje z większością inwestorów typu private equity oraz wieloma prywatnymi grupami inwestorskimi. Nie stosujemy metod masowego wysyłania zapytań, korzystania z przypadkowych pośredników, ogłoszeń w mediach itp. Zawsze kontaktujemy się bezpośrednio z osobami decyzyjnymi inwestorów.
Faza 3 | Negocjacje
Po złożeniu przez potencjalnych nabywców formalnego zainteresowania i podpisaniu zobowiązania do zachowania poufności, przekazujemy im Memoranda Informacyjne i utrzymujemy kontakt roboczy w celu umożliwienia przygotowania ofert wstępnych. Organizujemy wizyty i spotkania prezentacyjne lub telekonferencje oraz odpowiadamy na szczegółowe pytania dotyczące spółki. Po otrzymaniu ofert wstępnych przeprowadzamy rundę równoległych negocjacji ze wszystkimi zainteresowanymi inwestorami w celu wyłonienia najlepszej oferty. W tej fazie pomagamy doprowadzić do uzyskania nie tylko najlepszej ceny ale tez optymalnej struktury transakcji. Ponadto negocjujemy mechanizmy minimalizujące ryzyka prawne i finansowe dotychczasowych właścicieli po przejęciu przez inwestora kontroli nad spółką.
Faza 4 | Due diligence i zamknięcie transakcji
W następnym etapie nadzorujemy proces badania Spółki przez audytorów inwestora (tzw. "due diligence"). Ma on na celu weryfikację informacji przekazanych w dokumentach transakcyjnych. Przedmiotem badania są zazwyczaj obszary: finansowy, prawny i operacyjny. W trakcie tego dwutygodniowego badania pomagamy przygotować dokumenty i informacje oraz udzielamy bieżących wyjaśnień. Po zakończeniu badania strony przystępują do przygotowania umów transakcyjnych oraz wokółtransakycjnych takich jak zmiany składu władz firmy, integracja organizacyjna, wnioski o zezwolenia do organów administracyjnych jak UOKiK itp. Holon nadzoruje cały ten proces, rekomendując wybór wyspecjalizowanych doradców prawnych i innych oraz pomagając stronom szybko i sprawnie zamknąć transakcję.
-
Czego oczekuje inwestor branżowy?
Inwestor branżowy, w przeciwieństwie do inwestora finansowego, nie przykłada pierwszorzędnej wagi do stopy zwrotu z inwestycji i ryzyka finansowego. Głównym motywem inwestycji jest zwykle perspektywa długoterminowego wzmocnienia pozycji konkurencyjnej połączonych spółek na rynku. Dlatego atrakcyjność przedsięwzięcia mierzona jest udziałem w rynku, jakością bazy klientów, posiadanymi markami, profilem oferty produktowej i jakością zarządzania.
Aby zainwestować kapitał, inwestor branżowy musi być przekonany o dopasowaniu biznesowym i potencjale rozwoju spółki.
Inwestor branżowy oczekuje:- synergii w najważniejszych obszarach funkcjonalnych (produkty, marki, klienci, organizacja);
- przekonania, że firma jest zarządzana pewnie i skutecznie;
- udziału dotychczasowych właścicieli i/lub zarządu w rozwoju, przynajmniej w dwóch pierwszych latach po inwestycji;
- ochrony swoich interesów w firmie poprzez specjalne uprawnienia;
Wielokrotnie uczestniczyliśmy w transakcjach po stronie inwestorów branżowych, dlatego znamy ich oczekiwania oraz priorytety, którymi kierują się w procesie negocjacji.
-
Czego oczekuje inwestor finansowy?
Inwestor finansowy z założenia przecenia ryzyko inwestycji i podchodzi sceptycznie do planowanego przedsięwzięcia ponieważ nie zna dogłębnie firmy, jej potencjału i wewnętrznych uwarunkowań a także otoczenia rynkowego.
Aby zainwestować kapitał, musi być przekonany o powodzeniu przedsięwzięcia oraz wpływu na kontrolę kluczowych elementów ryzyka.
Inwestor finansowy oczekuje:
- że, firma ma lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług, przewagę technologiczną lub atrakcyjny projekt inwestycyjny;
- uzyska odpowiednią stopę zwrotu na zainwestowanym kapitale (co najmniej 15% rocznie);
- firma ma dobrą kadrę kierowniczą, będzie zarządzana pewnie i skutecznie;
- ochrony swoich interesów w firmie poprzez specjalne uprawnienia;
- możliwości wyjścia z inwestycji po określonym czasie (odsprzedając swój pakiet innym udziałowcom, nowemu inwestorowi lub wprowadzając firmę na giełdę);
Wielokrotnie uczestniczyliśmy w transakcjach po stronie inwestorów finansowych dlatego znamy ich oczekiwania oraz priorytety, którymi kierują się w procesie negocjacji.
-
Jak poszukujemy inwestorów?
Przez ostatnie lata zgromadziliśmy szeroką bazę krajowych i zagranicznych inwestorów branżowych i finansowych, których zapraszaliśmy do udziału w prowadzonych przez nas transakcjach. Współpracujemy z kilkunastoma zagranicznymi instytucjami, firmami doradczymi, stowarzyszeniami inwestorskimi oraz organizacjami branżowymi firm prowadzących działalność międzynarodową. Ponadto korzystamy z szeregu profesjonalnych narzędzi takich jak bazy danych ISI Emerging Markets®, S&P Capital IQ® czy Acuris®”, pozwalających zidentyfikować aktywnych inwestorów branżowych na całym świecie. Dzięki naszym kontaktom biznesowym w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, potrafimy zidentyfikować te firmy, które są już obecne na rynkach naszych sąsiadów i potencjalnie przygotowują się do wejścia na rynek polski. Współpracujemy z polskimi i międzynarodowymi funduszami private equity oraz bankami prowadzącymi działalność inwestycyjną. Z ta grupą inwestorów zamknęliśmy wiele transakcji dla naszych klientów.
Nie stosujemy metod masowego wysyłania zapytań, korzystania z przypadkowych pośredników, ogłoszeń w mediach itp. Zawsze kontaktujemy się bezpośrednio z osobami decyzyjnymi inwestorów.